Olivové dřevo

autor: Honza - 11.5. 2021

Dlouho očekávané olivové dřevo je tu. Zboží, které mi za poslední dobu udělalo největší radost. Než se dostaneme k samotnému dřevu, musím Vám říct, že jsem si dlouho lámal hlavu nad tím, jakou úvodní fotku zvolím. Jaká fotka dokáže nejlépe vystihnout moji radost. Bude to strom, nebo snad oliva? A má být ta oliva černá, nebo zelená? Už asi hodinu vybírám, když v tom mi padla do voka tahle fotka, která vše rozhodla. Možná se vám bude zdát obyčejná, až nudná. Mně je ale blízká.

Přesně díky takové fotce se mi vybaví vzpomínka na mé dětství. To dětství když jsem jel poprvé s babičkou a dědou k moři a tam jsem spatřil přírodu, kterou jsem znal jen z pohádek a filmů. Jen já, pocit štěstí a zelená oliva bránící mi ve výhledu, abych se přesvědčil, jestli v dálce najdu důkaz toho, že je Země placatá.

O něco horší to bylo, když se taková oliva objevila na talíři. Bez předsudků na barvu, jsem odmítal olivy připravené na všechny způsoby. Vše se změnilo v Řecku, když mé malé já přešlo na status puberťáka. To jsem se naučil jíst olivy zelené a nejvíc mi zachutnaly ty plněné mandlemi. Toho roku jsem všem z dovolené dovezl právě tuto pochutinu.

Po pár letech, když se moje kůže kolem očí začala při každém úsměvu chovat jako zatahovací roleta, přešly moje chutě na olivy černé. To mi mimochodem zůstalo až do dneška. Stále miluji černé olivy a kůži kolem očí šetřím mírnějším úsměvem.

Z čeho jsem však vyplesklý od samého začátku, je olivový olej. Na tom ujíždím už několik let. Je pravda, že dřív jsem ho vyplácal spíš na sebe než při vaření. Dnes ho používám především ve studené kuchyni a často v kombinaci s naloženým kořením, nebo česnekem. Takový Harry Potter mezi oleji. Ze začátku se nezdá, ale pak v kuchyni náramně kouzlí.

Když už jsme u toho kouzlení, dá se říct, že olivovník je Brumbál mezi stromy. Jeho magická síla je neskutečná a dokáže lidem tolik nabídnout. Jako poslední zkušenost s olivovníkem přišla ta s jeho dřevem. Převážně ruční práce, ze které jen člověk žasne. Žádné olivové hůlky, ale dřevění pomocníci do kuchyně, kteří dodají kouzlo každému jídlu a každé oslavě.

Navíc mě dotek tohoto vzácného dřeva naplňuje nejen sílou přírody, ale také ve mně vyvolá ty nejhezčí vzpomínky. To je důvodem, proč jsem z olivového dřeva na mém e-shopu tak nadšený.

Konec sentimentální nálady a pojďte se radši sami přesvědčit, jaké pocity ve vás olivové dřevo zanechá!

Čtěte také